Prawidłowa higiena jamy ustnej

Chcesz wreszcie prawidłowo zadbać o swoje zdrowie? Najpierw zajmij się swoją jamą ustną. Zepsute zęby, w których wciąż występują dziury czy nawet niewielkie ubytki, mogą bowiem wpływać negatywnie na inne części twojego organizmu. Musisz koniecznie się nimi zająć i musisz zacząć postępować w taki sposób, by przestać sobie szkodzić. Cały ten proces rozpocznij od nauki właściwej higieny jamy ustnej. Powinna ona uwzględniać zarówno szczotkowanie zębów, jak i używanie nici dentystycznych oraz przepłukiwanie ust odświeżającymi płynami.

Najważniejszy zabieg to oczywiście samo mycie zębów. Zajmujesz się nim przynajmniej dwa razy dziennie i dobrze, bo taka częstotliwość to minimum. Jeżeli jednak w ciągu dnia zdarzy ci się zjeść coś bardzo słodkiego, co będzie zawierać sporą ilość cukru, dobrze by było, gdybyś zaraz po posiłku umył zęby. Nie masz takiej możliwości? Sięgnij przynajmniej po gumę do żucia, która usunie część żywności z zębów i innych zakamarków twojej jamy ustnej.

Jeśli chcesz, by twoje zdrowie tylko zyskiwało na regularnym szczotkowaniu zębów, powinieneś pamiętać o tym, by co jakiś czas wymieniać szczoteczkę. Jest to naprawdę bardzo ważne. Wraz z upływem czasu głowica szczoteczki zaczyna się odkształcać, przez co występujące na niej włoski nie mogą doczyścić idealnie zębów. Zabieg staje się znacznie mniej efektywny. Wszystko robisz jak dawniej, a i tak czujesz, że zęby nie są perfekcyjnie wyczyszczone. Staraj się koniecznie wymieniać szczoteczkę co kilka miesięcy. Jeśli używasz elektrycznej – wymieniaj głowicę.

Nici dentystyczne też są bardzo ważnym przyrządem, mimo iż mało kto pamięta o tym, by regularnie z nich korzystać. A twój dentysta na pewno ci o tym nieraz przypomina. Szczoteczka czy nawet najlepszy płyn nigdy nie zastąpią nici, które z uwagi na swój kształt i grubość potrafią dotrzeć dosłownie do każdego miejsca. Zawsze używaj ich jeszcze zanim sięgniesz po szczoteczkę do zębów. Najpierw powinieneś pozbyć się resztek, a dopiero potem umyć zęby.